• تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۸:۴۸
  • کد خبر : 132
  • چاپ خبر
نسبت به املاک مجاور چه حقی داریم؟

در احکام و آثار املاک نسبت به املاک مجاور

مواد ۱۰۹ الی ۱۳۵ قانون مدنی به احکام» و آثار املاک نسبت به املاک «مجاور» اختصاص دارد اصل بر اشتراک دیوار بین دو ملک است مگر اینکه قرینه یا دلیلی بر خلاف آن موجود باشد صاحب دیوار میتواند از إذن خود راجع به نهادن سر تیر بر روی دیوار رجوع کند مگر اینکه به وجه

مواد ۱۰۹ الی ۱۳۵ قانون مدنی به احکام» و آثار املاک نسبت به املاک «مجاور» اختصاص دارد اصل بر اشتراک دیوار بین دو ملک است مگر اینکه قرینه یا دلیلی بر خلاف آن موجود باشد صاحب دیوار میتواند از إذن خود راجع به نهادن سر تیر بر روی دیوار رجوع کند مگر اینکه به وجه ملزمی این حق را از خود سلب کرده باشد.سؤالی که در این زمینه وجود دارد این است که آیا میتوان همسایه را به تجدید بنای دیوار اجبارکرد یا خیر؟

در پاسخ به این سؤال باید بین دو حالت تفکیک قائل شد

اول – دیوار مشترک بدون دخالت شرکاء و بر اثر حادثه یا عامل طبیعی خراب شده است که در این صورت نمی توان شریک را به تجدید بنای دیوار الزام کرد ولی این حکم در یک مورد تعدیل شده است و آن اینکه دفع ضرر به نحو دیگری ممکن نباشد که در این صورت میتوان مستند به م ۱۱۴ ق. م شریک را به تجدید

بنای دیوار اجبار کرد.

دوم – دیوار بر اثر دخالت یکی از شرکا خراب شده است که در اینجا آنکه دیوار را خراب کرده در صورتی که خراب کردن دیوار لازم نبوده است باید آن را مجدداً بنا .نماید. ( م ۱۱۷ و ۳۲۹ ق. م )

نظریه شماره ۷/۶۰۶۸ مورخ ۱۳۷۴/۱۰/۱۰ ا. ح. ق.ق: احداث طبقه دوم با داشتن دید از پنجره یا تراس طبقه دوم به خانه مجاور منع قانونی ندارد لکن همسایه میتواند جلو پنجره را دیوار بکشد یا پرده بیاویزد که مانع رویت گردد».

رأی شماره ۹/۶۷۱ – مورخ ۷۱/۱۰/۶ شعبه ۹ د. ع.ک:

«تعیین اینکه خسارت به ساختمان توسط خوانده وارد شده ،یا ،خیر با دادگاه است و کارشناس فقط باید میزان آن را تعیین نماید.

* مَن أقدم على شى فَهُوَ ضامن له هرکس نسبت به مالی فعل زیانبار انجام دهد، نسبت به آن ضامن است

لینک کوتاه

برچسب ها

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.